Polskie library music w wydaniu bigbitowym. Dwie niepublikowane wcześniej sesje Czerwono-Czarnych z lat 1963-64, wykorzystywane potem intensywnie jako tła w Polskiej Kronice Filmowej, to zaskakująco zróżnicowany i niekiedy mocno gitarowy materiał.
W 1963 roku Czerwono-Czarni byli już sprawdzoną firmą, która lansowała coraz to nowych solistów – tak miało zresztą pozostać przez większość dekady. I choć później zespół kojarzył się raczej z muzyką środka, uładzoną i wypolerowaną na potrzeby estrady, to podczas nagrań dla Wytwórni Filmów Dokumentalnych przekazał potężną energię i młodzieńczy wigor, jaki tkwił wówczas w muzykach. Muzycy zagrali zarówno instrumentalne opracowania swoich ówczesnych przebojów (m.in. „Dwudziestolatki”, „O mnie się nie martw” czy „Motor i ja”), jak i kompozycje od początku pomyślane jako instrumentalne. Wśród tych ostatnich zarówno znalazły się nagrania hołdujące formule wylansowanej przez The Shadows (udane opracowanie „Prząśniczki” autorstwa Wiesława Bernolaka), jak i tematy w których prym wiedzie saksofon („Podarunek” czy bluesowy „Morzyczyn”). Jest też kultowe „Pod papugami” Mateusza Święcickiego – aż w dwóch wersjach!
„Motor i ja” ukazuje się po raz pierwszy na płycie CD, zremasterowany z oryginalnych taśm z archiwum Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie. To kolejna część wielowątkowej, barwnej wyprawy do tego magicznego, intrygującego archiwum polskiej muzyki ilustracyjnej.