Partia, działająca w latach 1993 - 2003 w chwili obecnej oceniana jest nie inaczej jak tylko w kategoriach kultowych. Fani grupy nie mają co do tego wątpliwości, a ci którzy nie mieli szczęścia i okazji zetknąć się z dokonaniami warszawiaków w okresie ich aktywności, za sprawą tej płyty mogą nadrobić zaległości.
Swoją pozycję w historii polskiej muzyki zespół zawdzięcza w równej mierze doskonałemu repertuarowi opartemu o nowoczesne, charakterystyczne brzmienie powstałe w oparciu o swing, rockabilly, bigbit zagrane z punkowa energią oraz polską tradycję pop-kulturową lat 50, 60 i 70-tych.
To swoiste połączenie stworzyło muzyczny wizerunek Partii, który nawet po latach wydaje się być nie do podrobienia, a jego wizualnym uzupełnieniem jest stylowy image grupy.
Charakterystyczne teksty lidera zespołu Lesława, poza dużą dawka osobistych refleksji świadomie nawiązują do miejsc, w których na równi kształtowała się muzyczna i czysto ludzka świadomość muzyków. Nie przez przypadek jeden z albumów grupy nosi tytuł „Żoliborz-Mokotów” i nie przez przypadek Partia uznawana była za zespół na wskroś warszawski, co nie przeszkadzało zaistnieć jej szerzej .
Sceniczna aktywność Partii stała się inspirującym impulsem dla wielu artystów krajowej sceny muzycznej. Dowodem tego jest wydany w 2005 przez Jimmy Jazz Records album „Tribute to Partia”, na którym swój muzyczny hołd dokonaniom kultowej formacji składa 24 wykonawców reprezentujących różne style muzyczne, a wśród nich m.in. The Analogs, Pustki, Muchy, Mitch & Mitch, Vespa, Happysad, Krzysztof Warga, Beri Beri, Wersja de Lux i wielu innych…
Ostatni koncert Partii odbył się 11 października 2003 roku w warszawskim klubie Galeria Off. Muzycy swoją artystyczną drogę do dzisiaj kontynuują w równie intrygujących Kometach, na koncertach sięgając po dokonania swojej poprzedniej formacji i wywołujące wśród fanów te same pozytywne reakcja jak przed laty. Dowodzi to niezbicie, że fenomen Partii pozostaje niepodważalny, a jej nagrania dziś i w przyszłości stanowić będą wskazówkę dla wielu artystów szukających inspiracji na krajowej scenie.
Album „Umrzeć jak James Dean – The Best of Partia” jest zbiorem najlepszych dokonań zespołu z całego okresu działalności. 16 zawartych tu kompozycji, zremasterowanych ponownie w warszawskim Studio Serakos to kwintesencja tego z czym kojarzona jest Partia.
Płyta przynosi niezapomniany i ciągle niezawodny zestaw największych hitów grupy, które pokazują o ile kroków Partia wyprzedzała swoją twórczością muzyczne trendy w czasach, w których przyszło jej działać. Nagrania takie jak: „Warszawa i ja”, „Chciałbym umrzeć jak James Dean”, „Dziewczyny kontra chłopcy”, „Światła miasta”, „Powietrze”… nadal emanują świeżością i aktualnością od lat goszcząc na playlistach rozgłośni radiowych. Teksty Lesława wciąż intrygują, zaskakują celnością obserwacji stanowiąc samodzielną jakość w połączeniu z dokonaniami muzycznymi lidera zespołu.
Mimo pozycji jaką Partia zdobyła sobie na scenie muzycznej zespół nigdy nie doczekał się albumu ze swoimi najlepszymi utworami. Płyta „Umrzeć jak James Dean – The Best of Partia” z pewnością uzupełni tą lukę w dyskografii przygotowując fanów do reedycji katalogowych albumów grupy.
Krążek wydany został na winylu i w postaci CD. Wersja CD zawiera dwa dodatkowe utwory, a wersja winylowa pojawiła się w limitowanej ilości 300 sztuk, w tym 200 sztuk na czarnym i 100 sztuk na pomarańczowym winylu.
Każdą płyta winylowa ma wkładkę z notką o zespole i archiwalnymi zdjęciami oraz specjalną nalepkę ze swoim indywidualnym numerem. Winyle pomarańczowe mają dodatkowe oznaczenie w postaci nalepki informującej o kolorze płyty.
Dodatkiem do płyt CD są nalepki zespołu, a od dnia premiery krążka dostępne są także koszulki i bluzy z motywem graficznym z albumu „Umrzeć jak James Dean”.
Szukaj w sklepie specjalnych pakietów dla ultra-fanów zespołu!!!